iDidaContest Location

Join us for the annual ASTE Conference, held again this year at The Hotel Captain Cook. We will be under one roof, simplifying networking, conference accessibility, and your enjoyment of Anchorage's wonderful winter weather!

Contest Dates

ASTE begins accepting entries at the start of the school year in September. The deadline for entry is January 31st.

Hello and welcome to the archives , a place to view iDidaContest winners.

2014 iDidaMovie

First Place

Title: Girls Fish Too!
Name: Maryn Long
Age: 9
Grade: 3
School: Salcha Elementary

Second Place

Title: The Alaskan Tea Party
Name: Julianna Williams
Age: 9
Grade: 3
School: Delta Elementary School

First Place

Title: Husky News Hour
Name: Kathrine Temple
Age: 9
Grade: 2
School: William N Miller Memorial School

Second Place

Title: Life Cycle of a Salmon
Name: Natalie Jones
Age: 7
Grade: 1
School: Mikelnguut Elitnaurviat

Third Place

Title: Preamble of the Constitution
Name: Trevor Dolge
Age: 8
Grade: 3
School: Kenny Lake School

Fourth Place

Title: Good Sportsmanship
Name: Ellis Johnson
Age: 8
Grade: 2
School: Mikelnguut Elitnaurviat

Fifth Place

Title: The Dachshund
Name: Scott Poupard
Age: 9
Grade: 3
School: Delta Elementary School

First Place

Title: Channel Surfing
Name: Kieran Bentley
Age: 10
Grade: 5
School: Z. John Williams Memorial School

First Place

Title: Inside the Mouth
Name: Aurora Standish
Age: 12
Grade: 5
School: McGrath School

First Place

Title: How To Make Red Velvet Cupcakes
Name: Kerry Ahmasuk
Age: 14
Grade: 8
School: Nome Beltz High School

Second Place

Title: Nome Berries
Name: Meagan Johnson
Age: 10
Grade: 5
School: Nome Elementary School

Third Place

Title: Sunset Taffy
Name: Desiree Wittenkeller
Age: 11
Grade: 7
School: McGrath School

First Place

Title: Modern Problems
Name: Hunter Wurster
Age: 17
Grade: 12
School: North Pole High School

Second Place

Title: Lost in Text-lation
Name: Kelsey Nore
Age: 17
Grade: 12
School: North Pole High School

Third Place

Title: Caught Red Handed
Name: Kira Randolph
Age: 14
Grade: 9
School: North Pole High School

First Place

Title: More Than Words
Name: Emma Daniels
Age: 14
Grade: 9
School: Hutchison High School

Second Place

Title: A Simple Walk to School
Name: PK Bunyi
Age: 15
Grade: 10
School: Petersburg High School

Third Place

Title: My Alaskan Paradise
Name: Jamie Messerschmidt
Age: 17
Grade: 12
School: Haines High School

First Place

Title: Masks Carved into Your Soul
Name: Bryan Goodwin
Age: 17
Grade: 11
School: McGrath School

Second Place

Title: How to Get Better Grades
Name: angel ochoa
Age: 15
Grade: 9
School: Hutchison High School

Third Place

Title: The Importance of Whaling
Name: Jonas MacKenzie
Age: 14
Grade: 9
School: Harold Kaveolook School

First Place

Title: Mouse Infestation
Name: Peter Werts
Age: 27
Grade: adult
School: Marshall School

First Place

Title: Ayzling = Dream
Name: Benjamin Johnson
Age: 32
Grade: adult
School: Hutchison High School

Second Place

Title: Twas the Night Before School Starts
Name: Lori Miller
Age: 53
Grade: adult
School: Gruening Middle School

First Place

Title: Education Is
Name: Victoria Nechodomu
Age: 28
Grade: adult
School: Lower Kuskokwim School District

Second Place

Title: 4-Wheeler Safety
Name: L. Dale Richesin
Age: 58
Grade: adult
School: Togiak School



Only Alaska students, teachers, and ASTE members are allowed to enter the iDidaContest.