iDidaContest Location

Join us for the annual ASTE Conference, held again this year at The Hotel Captain Cook. We will be under one roof, simplifying networking, conference accessibility, and your enjoyment of Anchorage's wonderful winter weather!

Contest Dates

ASTE begins accepting entries at the start of the school year in September. The deadline for entry is January 31st.

Hello and welcome to the archives , a place to view iDidaContest winners.

2018 iDidabook

First Place

Title: The Black Bear
Name: Kyla Richardson
Age: 8
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Second Place

Title: All About Bald Eagles
Name: Ashylynn Smith
Age: 9
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Third Place

Title: Twisted
Name: Oliver Ownbey
Age: 10
Grade: 4
School: Hermon Hutchens Elementary School

Fourth Place

Title: King Crab Facts
Name: Joseph Ericksen
Age: 9
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Fifth Place

Title: All About Bald Eagles
Name: Madison Conaster
Age: 8
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Sixth Place

Title: All About Wolves
Name: Heather McNish
Age: 8
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Seventh Place

Title: All About Humpback Whales
Name: Payton McCoy
Age: 9
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Eighth Place

Title: Wolves
Name: Neveah Gowen
Age: 9
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Ninth Place

Title: All About Batts
Name: Skyla Schwegel
Age: 8
Grade: 3
School: Craig Elementary School

Tenth Place

Title: Yellow Eye
Name: Liam Andrews
Age: 8
Grade: 3
School: Craig Elementary School

First Place

Title: Terrified
Name: Sophia Bell
Age: 12
Grade: 6
School: Mat-Su Central

Second Place

Title: Frogs in Frosting
Name: Poppy Moren
Age: 10
Grade: 5
School: Talkeetna Elementary School

Third Place

Title: Tolkien's Life and Books
Name: Avery Ciufo
Age: 11
Grade: 6
School: K-Beach

First Place

Title: The Children of Chernobyl
Name: Luke Strickler
Age: 16
Grade: 10
School: Thunder Mountain High School

Second Place

Title: Candle Light
Name: Quyen Loseby
Age: 14
Grade: 9
School: Thunder Mountain High School

Third Place

Title: Dalton's Book
Name: Dalton Langevin
Age: 15
Grade: 9
School: Thunder Mountain High School

Fourth Place

Title: Cleveland Sports Teams
Name: Austen Hilton
Age: 17
Grade: 11
School: Delta High School

Fifth Place

Title: Eaten by the Dark
Name: adrianna dcafango
Age: 17
Grade: 12
School: Thunder Mountain High School

First Place

Title: National Anthems of the Russian Empire and the United States in the 1800s
Name: Dean Shannon
Age: 30
Grade: adult
School: Delta High School

Second Place

Title: Fiddleheads: A Guide to Harvesting and Feasting
Name: Katie Harrison
Age: 43
Grade: adult
School: Susitna Valley Jr/Sr High School

Third Place

Title: Talkeetna Elementary Idita Mileage Club
Name: Becky Moren
Age: 46
Grade: adult
School: Talkeetna Elementary



Only Alaska students, teachers, and ASTE members are allowed to enter the iDidaContest.