iDidaContest Location

Join us for the annual ASTE Conference, held again this year at The Hotel Captain Cook. We will be under one roof, simplifying networking, conference accessibility, and your enjoyment of Anchorage's wonderful winter weather!

Contest Dates

ASTE begins accepting entries at the start of the school year in September. The deadline for entry is January 31st.

Hello and welcome to the archives , a place to view iDidaContest winners.

2018 iDidaTune

First Place

Title: 4TH DIMENSION
Name: Asher Jensen
Age: 10
Grade: 4
School: Mt. Eccles

Second Place

Title: Crazybeats 2
Name: Katie Pallas
Age: 10
Grade: 4
School: Mt. Eccles

Third Place

Title: Tell Me What?
Name: Emily McPhetres
Age: 8
Grade: 4
School: Haines Homeschool

Fourth Place

Title: TheUltimateRemix
Name: Curtis Sanculi
Age: 10
Grade: 4
School: Mt. Eccles

Fifth Place

Title: Epic song
Name: Jeof Vistro
Age: 10
Grade: 4
School: Mt. Eccles

Sixth Place

Title: Awesome Fun
Name: Michael Harris
Age: 10
Grade: 4
School: Mt. Eccles

Seventh Place

Title: Willow's song
Name: Willow Clement
Age: 10
Grade: 4
School: Mt.Eccles

Eighth Place

Title: Star Beat
Name: Brooke Decook
Age: 9
Grade: 4
School: Mt .Eccles

Ninth Place

Title: MysteryDimension
Name: Curtis Sanculi
Age: 10
Grade: 4
School: Mt. Eccles

First Place

Title: No Ordinary Girl
Name: Greta Andrews
Age: 11
Grade: 6
School: Craig Middle School

Second Place

Title: Awesome Strings
Name: Ralph Elver
Age: 12
Grade: 7
School: Mat-Su Central

Third Place

Title: Drop the Beat
Name: Owen McPhetres
Age: 10
Grade: 5
School: Haines Homeschool

Fourth Place

Title: Cool Colors
Name: Grant Maygren
Age: 10
Grade: 5
School: Craig Elementary

Fifth Place

Title: Quiet Stuff
Name: Ralph Elver
Age: 12
Grade: 7
School: Mat-Su Central

Sixth Place

Title: Stratocaster
Name: Kellan Witter
Age: 10
Grade: 5
School: Huffman Elementary

Seventh Place

Title: Gealen
Name: gaelen allen
Age: 12
Grade: 7
School: Haines Middle School

Eighth Place

Title: Whistling Synth
Name: Micah Aschenbeck
Age: 11
Grade: 6
School: Tok School

Ninth Place

Title: March of the Mechanical Monsters
Name: Grant Maygren
Age: 10
Grade: 5
School: Craig Elementary

Tenth Place

Title: Wacky Rockers
Name: Kyleigh McCoy
Age: 10
Grade: 5
School: Craig Elementary

First Place

Title: The Journey of the Jaguars
Name: Mark Davis
Age: 15
Grade: 9
School: Haines High School

Second Place

Title: Spaceship Humoresque and Waltz
Name: Haley Boron
Age: 14
Grade: 9
School: Haines Middle School

Third Place

Title: Hivemind
Name: Cole Walker
Age: 18
Grade: 12
School: Su Valley Jr/Sr High

Fourth Place

Title: A Long Way
Name: Liam Bureau
Age: 14
Grade: 9
School: Hope School

Fifth Place

Title: Baxter's Ballad
Name: Cole Walker
Age: 18
Grade: 12
School: Su Valley Jr/Sr High

Sixth Place

Title: The start of the end of our lives
Name: Eli Williamson
Age: 14
Grade: 9
School: Haines High School

Seventh Place

Title: The Alyssum Are Blooming
Name: Anya Myers
Age: 16
Grade: 10
School: Mat-Su Central School

Eighth Place

Title: Hannah Berkoski
Name: Hannah Berkoski
Age: 17
Grade: 12
School: Dillingham High School

Ninth Place

Title: Anonymous Exo
Name: Dominick DiMartino
Age: 17
Grade: 11
School: Mat-Su Central

First Place

Title: On a Cold December Morn
Name: Dean Shannon
Age: 30
Grade: adult
School: Delta High School



Only Alaska students, teachers, and ASTE members are allowed to enter the iDidaContest.